امنیت اطلاعات شماره سوم

هند و تلاش برای کسب سهمی از بازار

هند
نوشته شده توسط admin

ای‌اسکن و کوییک هیل
نرم‌افزار آنتی‌ویروس ای‌اسکن توسط کمپانی MicroWorld (مایکرو ورلد) به بازار جهانی معرفی شد. این کمپانی که دفتر رسمی‌اش در بمبئی واقع شده، دفاتری را هم در آمریکا، آلمان، مالزی و آفریقای جنوبی به نام خود به ثبت رسانده است. مایکرو ورلد با تجربة بیش از دو دهه فعالیت، به ارائه راهکار به‌ویژه در حوزة نرم‌افزارهای امنیتی می‌پردازد. نرم‌افزار آنتی‌ویروس ای‌اسکن که یکی از محصولات کلیدی این شرکت است، چند سالی می‌شود که در میان کاربران ایرانی نیز به برندی شناخته شده تبدیل شده است.

تاریخچه حضور برندهای آنتی‌ویروس هندی در بازار ایران، برمی‌گردد به سال‌هایی که نرم‌افزار نوپای eScan (ای‌اسکن) در تلاش برای همکاری با شرکت ایرانی شبکه‌گستر، اولین گام‌ها را برای ورود به بازار آنتی‌ویروس ایران برداشت. در میانة دهة 80 که زمان شکوفایی بازار آنتی ویروس ایران بود، این برند هندی هم بخت خود را برای حضور در این بازار از طریق توزیع‌کنندة پرسابقه‌ای مثل شبکه‌گستر آزمود. به این ترتیب در حدود سال‌های 87-86 نخستین جعبه‌های این محصول کم‌کم پشت ویترین فروشگاه‌های توزیع‌کنندة نرم‌افزار در مراکزی همچون بازار رضا پدیدار شد. اما فعالیت‌های ای‌اسکن که تلاش می‌کرد هم در حوزة راهکارهای خانگی و هم در حوزة راهکارهای سازمانی حضور پیدا کند، در گام‌های نخست با شکست مواجه شد. تا آنجا که پس از چندی شبکه‌گستر عملاً ارائه و پشتیبانی این محصولات را کنار گذاشت که البته دلیل عمدة این اقدام عدم کارایی محصولات ای‌اسکن در سازمان‌های بزرگ بود. با این وجود این برند در همان زمان نیز در بازار محصولات خانگی حرف‌هایی برای گفتن داشت.پس از مدتی سکوت در سال ‌1388 ای‌اسکن با یکی دیگر از فعالان قدیمی این حوزه، یعنی شرکت کارنما رایانه به بازار ایران بازگشت. در نتیجة فعالیت‌های این شرکت مجدداً جعبه‌های محصولات خانگی ای‌اسکن در کنار راهکارهای سازمانی آن به کاربران ایرانی ارائه شد. کارنما رایانه که به نظر می‌آمد قصد دارد محبوبیت این محصول را در بازار ایران با سرعتی بالا پیش ببرد، این هدف را با برگزاری جشنواره‌های نوروزی و توزیع گستردة محصول در بازار پی گرفت. دو سال جشنوارة نوروزی برای محصولات خانگی و تخفیف‌های مناسب برای محصولات سازمانی توانست سهمی را برای این برند هندی به ارمغان بیاورد. مدتی رکود در فعالیت‌های این شرکت و سپس خداحافظی با کارنما رایانه باعث شد که این محصول سنگرهای فتح شده از بازار را یکی یکی به سایر رقبا واگذار کند. اما ظاهراً مزیتی که آویرا در بازار ایران پیدا کرد، در انتظار ای‌اسکن هم خواهد بود. در همین سال کی پاد به عنوان نمایندة انحصاری در ایران معرفی شد تا جای توزیع‌کنندة قبلی را بگیرد و هندی‌ها را دوباره وارد بازار ایران کند.

هموطن دیگر ای‌اسکن، Quick heal (کوئیک هیل) است که این روزها کمابیش در بازار ایران دیده می‌شود. این برند نیز در سال‌های پیش حضوری کمرنگ را تجربه کرده بود و با شرکتی کوچک در یکی از شهرستان‌های شمال کشور وارد بازار ایران شد. اما بعد از مدتی رکود، با یک غول آی‌تی یعنی «شرکت پرورش داده‌ها» تلاش کرد دوباره به این بازار برگردد البته همچنان صدای چندانی از این برند هندی در ایران شنیده نمی‌شود.

و دیگران هم هستند

سوفوس، بولگارد، ترندمایکرو، وب روت، ایکاروس و تراست پورت
برخلاف برندهای آنتی‌ویروس آمریکایی همچون سیمنتک و مک‌آفی که با وجود حضور غیررسمی و عدم وجود ارتباط مستقیم با ایران، کماکان سهم مناسبی را از بازار آنتی‌ویروس ایران در اختیار دارند، انگلیسی‌ها در این خصوص چندان خوش‌شانس نبودند. حتی محصولی مثل سوفوس که از کیفیت مناسبی برخوردار است، طی این سال‌ها نتوانست در بازار ایران جایگاه مناسبی پیدا کند. ریشه این عدم موفقیت را یا باید در تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن جستجو کرد، یا در نیافتن شریک تجاری مناسب.

همین موضوع در مورد دیگر محصول انگلیسی یعنی بولگارد هم صادق است که علی‌رغم اینکه تعداد اندکی از فروشگاه‌ها مشغول ارائه این محصولات به صورت جعبه‌ای هستند، این محصول نیز نتوانسته آن‌طور که باید در بازار ایران دیده شود. به این فهرست باید چند اسم دیگر را نیز اضافه کرد: ترندمایکرو، وب‌روت و ایکاروس، تراست پورت که همگی احتمالاً به دلیل پیدا نکردن شریک مناسب یا عدم علاقه شرکت‌های مادر برای حضور در این بازار موفق نبودند. البته نام‌های دیگری هم در این فهرست غایب هستند اما در اینجا به برندهایی اشاره کردیم که تلاش‌های محدودی را برای حضور در بازار ایران داشته‌اند و هرازگاهی پشت ویترین مغازه‌های ایران و همچنین در فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی پیدا شده‌اند و با این وجود نتوانسته‌اند به‌عنوان یک بازیگر جدی و تغییردهنده قواعد بازی در بازار ایران حضور پیدا کنند.

.

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید