آینده نزدیک شماره سوم

برنامه های اپل برای خانه های هوشمند

خانه های هوشمند
نوشته شده توسط admin

از زمانی که اپل، ساختار کیت خانگی (HomeKit) خود را معرفی کرد تا به امروز اطلاعات چندانی از سوی این شرکت درز نکرده‌است. این کیت به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری امکان‌می‌دهد تا با استفاده از آیفون به دستگاه‌های مربوط به خانه‌های هوشمند متصل شوند. البته تنها یک سال از رونمایی این محصول می‌گذرد. در این میان امر مهمی که باید درباره این سکوت مربوط به کیت خانگی به یاد داشته باشیم این است که این معارفه به‌نحوی بود که به‌نظر می‌رسید اپل برای ورود به این دریای جدید، آب را با انگشت پای خود امتحان می‌کند و برای ورود کامل به آن نیاز به زمان خواهد داشت. بااین‌حال کیت خانگی اپل به سطحی فراتر از آنچه که تصور می‌کنید، رسیده است.

راه‌ اندازی

علی‌رغم اینکه نمایش انجام شده در WWDC سال گذشته، توسعه‌دهندگان را هدف قرارداده بود، در آخرین مواردی که در صفحه پشتیبانی این شرکت منتشر شده است، اپل به انتشار کلیات تجربه کیت خانگی از دیدگاه کاربران دست زده است. این امر را نمی‌توان از این ساده‌تر تصور کرد: یک دستگاه سازگار با کیت خانگی و قابلیت اتصال به آن خریداری کنید، نرم‌افزار مربوطه را دانلود کرده و این اپلیکیشن را ازطریق کدهای ساده راه‌اندازی با آیفون هماهنگ کنید.

از اینجا به بعد، کنترل تجهیزات خانه هوشمند توسط دستیار صوتی دیجیتالی اپل یعنی سیری و یا نرم‌افزار Home برروی iOS انجام خواهد شد. تنها کافی است تا به آیفون خود بگویید که نور آشپزخانه را کاهش داده یا دمای هوا در اتاق پذیرایی را افزایش بدهد تا دستگاه شما واکنش درخور از خود نشان بدهد. این ساختار، یک سیستم ظریف و ساده برای خانه هوشمند است؛ این امر وقتی بیشتر به چشم می‌آید که آن را با سامانه‌های گران‌قیمت سراسری موجود در چشم‌انداز فعلی بازار خانه‌های هوشمند مقایسه کنید. به جای این امر شما می‌توانید ساختار اینترنت اشیای شخصی خود را یکی‌به‌یک از روی منابع گوناگون، هربار بر روی یکی از آیتم‌های خانه خود پیاده‌سازی کنید. فرانک ژیلت، تحلیل‌گر صنایع فناوری در مرکز تحقیقاتی فارست، در این‌مورد می‌گوید: نکته جذاب این است که لازم نیست در ابتدای کار بیش از 1000 دلار خرج کرده و یا حجم زیادی از تجهیزات را خریداری کنید. شما هربار تنها به میزان 100 تا 200 دلار خرید می‌کنید و یا اینکه تهویه‌مطبوع خانگی بعدی و مخلوط‌کن بعدی خود را از نوعی می‌گیرید که به این نرم‌افزار مجهز باشد. در حقیقت به این دلیل که ارتباطات بسیاری از کیت‌های خانگی از طریق وای‌فای و یا بلوتوث (حداقل در شرایط فعلی) انجام می‌شوند، تنها تجهیزات اضافی که علاوه بر آیفون و ابزار هوشمند موردنظر شما، احتمال نیاز به خرید آن وجود خواهد داشت، یک تلویزیون اپل است که البته این کاملاً انتخابی است. تا به حال موارد زیادی درباره استفاده از تلویزیون اپل به‌عنوان یک هاب برای خانه‌های هوشمند مطرح شده است و درحالی‌که این امر در برخی از موارد صحت دارد، مفهوم کلی آن نشان‌دهنده این است که برای در اختیار داشتن خانه هوشمند به یکی از این دستگاه‌ها (تلویزیون اپل) نیاز خواهید داشت. البته ماجرا به این شکل نخواهد بود: اپل در ماه ژانویه اعلام کرد که تلویزیون اپل به‌سادگی در زمانی که از خانه خود دور هستید، به شما امکان کنترل دستگاه‌های خانه را خواهد داد. به‌صورت‌کلی این دستگاه تنها یک قطعه سخت‌افزاری دیگر برای کیت خانگی اپل است؛ یک ایستگاه واسط برای زمانی که شما در خارج از محدوده دسترسی هستید. خبر خوب (به‌خصوص با توجه به گزارش جدید نیویورک تایمز مبنی بر عدم نمایش سخت‌افزار جدید تلویزیون اپل در هفته آینده) این است که تلویزیون‌های فعلی اپل این کار را به‌خوبی انجام خواهند داد.

ابزارها

با این حساب استفاده از راهکارهای خانه هوشمند اپل به‌اندازه کافی آسان خواهد بود. البته ماجرا وقتی با دشواری‌های خاص روبه‌رو خواهد شد که شما گشتن در پی گزینه‌های خود برای مصرف را آغاز کرده باشید.

در حال حاضر 13 نوع از لوازم هم‌خوان با ساختار خانه هوشمند در دسترس است که توسط 4 شرکت تولیدکننده ساخته می‌شوند. این ابزارها محدوده استانداردی از حس‌گرها، چراغ‌ها و حرارت‌سنج‌ها را شامل می‌شوند و هیچ‌یک از آنها همین چندوقت پیش از این در دسترس نبوده‌اند. به‌طورکلی می‌توان گفت که این ابزارها ارزش صبری که برای آنها کرده‌ایم را نداشته‌اند.

ژیلت دراین‌مورد می‌گوید: چیزی که تا به امروز دیده‌ایم، مورد خاص و تحسین‌برانگیزی نداشته است. این موارد شامل برندها و نام‌های آشنای مربوط به محیط خانگی نیستند.

حتی اگر این مورد صادق باشد بازهم بخشی از محدوده‌ انتخاب‌ها به علایق و تمایلات فردی بازمی‌گردد. در حال حاضر تعداد زیادی از کیت‌های روشنایی و بریج‌های هوشمند ساخته شده توسط یک تولیدکننده وجود دارند، یعنی شرکت Lutron، در حالی که شرکت Elgato نیز چهار رده مختلف از حس‌گرهای خانگی Eve را ارائه می‌کند. نمی‌توان به سادگی گفت که این محصولات دارای قابلیت‌های کاملی نیستند ولی پس از یک سال شما به‌طور قابل درکی انتظار کشش بیشتری دارید.

البته این امر به هیچ عنوان به این معنی نیست که پروژه کیت خانگی در معرض خطر قرار دارد و یا حتی از برنامه خود عقب مانده است. به یاد داشته باشید که گوگل اخیراً و در کنفرانس توسعه‌دهندگان به معرفی پلتفرم خانه هوشمند خود به نام Brillo پرداخت. در ضمن به‌خاطر داشته باشید که اپل در حال اجرای یک بازی مخصوص و طولانی‌مدت است و در بسیاری از موارد، قوانین را در طول مسیر ایجاد خواهد کرد.

ژیلت درباره این شرایط توضیح می‌دهد: «صراحتاً باید گفت که شرایط بسیار دشواری وجود دارد، شما در حال تولید یک ایده جدید و راهی برای امکان کارکردن وسایل مختلف با یکدیگر هستید، همچنین باید این امر را نیز به این موارد بیفزایید که ما درباره یک فعالیت در دنیای فیزیکی سخن می‌گوییم و به همین دلیل نیز لایه‌های کلی دیگری از امنیت و سناریوهای جدید برای کشف کردن وجود دارند.

البته بهتر است که کارها را در همان ابتدا درست انجام داد تا اینکه مجبور به آسیب دیدن از اشتباه محرزی مانند رخدادی شد که در سال گذشته موجب بازپس‌گیری 400 هزار حس‌گر دود توسط شرکت NEST شده بود.

به نظر می‌رسد که وارد ساختن شرکت‌های دیگر به ارشه کشتی این پروژه نباید مشکل چندان خاصی داشته باشد. اپل تنها باید پایگاه مشتریان خود را نادیده بگیرد. در کنار این امر نیز شایعات بسیاری قوی که در تابستان گذشته منتشر شده بود نشان از این داشت که شرکت Cupertino نیز گزینه ساخت محصولات خانه هوشمند خود را در نظر دارد و البته به‌طور قطع، مجبور به انجام آن نخواهد بود.

برنامه

دلایل اندکی وجود دارند که نشان می‌دهند راه‌اندازی آرام پروژه کیت خانگی نباید مورد چندان مهمی در نظر گرفته شود. نخستین مورد این است که WWDC ممکن است همه‌چیز را به شتاب بسیاری تسریع کند. حتی اگر این اتفاق رخ ندهد نیز باز هم شاهد به‌روزرسانی‌های رو به افزایش برای برخی از ویژگی‌های این پروژه هسیتم که نشان می‌دهد اپل سیستمی را ساخته است که توان موفقیت دارد.

ژیلت می‌گوید: اپل به‌صورت رسمی یک بسته سخت‌افزاری الحاقی برای فروشگاه اپل ساخته است و می‌توان آن را به جای App Store با نام Appcessory Store یا بازار ابزارهای خانه هوشمند شناخت. دیدن هر محصولی در قفسه‌های فروشگاه‌های اپل یا هر محیط آنلاین فروشی دارای برچسب «قابلیت کارکردن با سیستم کیت خانگی اپل»، نشان‌دهنده همان میزان اعتمادی خواهد بود که نسبت به نشان فروشگاه اپل وجود دارد. رویکرد ساختن در طول مسیر نیز برای مصرف‌کنندگان منطقی‌تر خواهد بود. ایده خانه هوشمند هنوز اندکی گنگ است. همان‌طور که ژیلت در این مورد می‌گوید، در طول چند سال آینده شاهد این خواهیم بود که ابزارهای خانه ما به‌صورت قطعه‌به‌قطعه و براساس نیازهای ما و منابعی که در اختیار داریم، به‌صورت ویژه‌ای با ساختار گذشته هم‌خوان خواهد شد. اگر این ساختارها با تلفن‌های همراهی که ‌اکنون در اختیار ما قرار دارد کارکند، آنگاه همه‌چیز بهتر خواهد بود.

به‌صورت طبیعی در این مسیر رقابت بسیار جدی‌ وجود دارد ولی گوگل درحال حاضر یک سال از اپل عقب‌تر است، آمازون تنها هاب‌هایی را که در بلندگوهای بلوتوث یکپارچه خود قرار داده است، ارائه می‌کند و شرکت‌هایی مانند Wink که پیش از اپل شروع کرده‌اند نیز پروژه کیت خانگی را بیشتر از یک تهدید، به چشم یک فرصت نگاه می‌بینند زیرا با ساختن یک سخت‌افزار هم‌خوان با پروژه کیت خانگی اپل می‌توانند به صورت فوری به میلیون‌ها مشتری بالقوه دیگر دسترسی پیداکنند.

حداقل برای چند سال آینده نخواهیم توانست فهمید که چه کسی برنده رقابت خانه‌های هوشمند خواهد بود ولی فعلاً می‌توان دید که اپل، حداقل خود را در مسیری نویدبخش قرار داده است. به‌زودی خواهیم فهمید که این شرکت تا به اینجای کار به چه سطحی از پیشرفت رسیده‌است..

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید