آینده نزدیک شماره سوم

اپليکيشن خانه هوشمند

خانه هوشمند
نوشته شده توسط admin

اپ جدید می‌خواهد مغز متفکر تمام خانه های هوشمند در آینده باشد

بن کافمن به من می‌گوید «موضوع از این قرار است. نمی‌دانم آیا می‌خواهی در خانه‌ای متصل زندگی کنی یا نه؟» این صحبت شاید کمی عجیب به نظر برسد، با توجه به این موضوع که من و کافمن در یک طبقه از خانه‌ای در شهر نیویورک زندگی می‌کنیم که مجهز به هرنوع امکانات و گجت‌های متصل به اینترنت است. این طبقه، به‌عنوان محل آزمایش برای آخرین طرح کافمن به نام «وینک» است که افراد تمام تجهیزات و دستگاه‌های متصل خود را با تنها یک اپ در گوشی هوشمند خود کنترل می‌کنند. حرف‌هایی که او می‌زند عجیب‌تر نیز جلوه خواهد کرد، اگر بدانید که کافمن مدیرعامل و بنیان‌گذار Quirky است، شرکتی که اختراعاتی و چیزهایی دارد مانند Aros که یک کولر متصل و Refuel که یک تانکر پروپان متصل است.

وقتی که کافمن گفت احتمالاً من در خانه‌ای متصل زندگی نخواهم کرد، به این خاطر نبود که او اعتقادی به روند «اینترنت اشیا» نداشت. او خود بخشی از این روند است. منظور او این است که بیشتر مردم مثل او فکر نمی‌کنند. «فکر نکنم مشتری بگوید: من آخر هفته، تمام خانه‌ام را متصل خواهم کرد». به جای آن، آنها یک بار تلویزیون متصل به اینترنت سامسونگ می‌خرند، بار دیگر مجموعه‌ای از لامپ‌های هوشمند فیلیپس هیو و بدون اینکه متوجه باشند، مجموعه‌ای کوچک و در حال رشد از وسایل خانگی خواهند داشت که توانایی اتصال به اینترنت را دارد.

او می‌گوید به‌همین دلیل است که مردم به وینک احتیاج خواهند داشت. وینک اجازه می‌دهد تا این وسایل با یکدیگر کار کنند.

موانع جنبش اینترنت اشیا

یکی از اصلی‌ترین موانع بر سر راه جنبش «اینترنت اشیا» این است که سازندگان یک وسیله دوست ندارند وسیله تولیدی‌شان با وسایل ساخت شرکت‌های دیگر ارتباط داشته باشد؛ اما وینک پلتفرم واحدی ایجاد کرده که می‌تواند این جنگ فناوری را دور بزند. در وینک، شما می‌توانید لامپ‌های فیلیپس هیوی خود را طوری تنظیم کنید که با بازشدن قفل ساخت شرکت شالگه درب، روشن شوند. به گفته کافمن هدف از چنین ابزاری این است که واقعاً خانه متصل، بالاخره به‌معنی واقعی آن متصل باشد و در روز دوشنبه، وینک قدم دیگری در این مسیر برداشت و 60 محصول با قابلیت وینک را از 15تولیدکننده متفاوت وارد 2000 فروشگاه Home Depot در سراسر کشور کرد. کافمن می‌گوید: «رویکرد ما همکاری با فروشندگان خرده است تا بتوانیم آموزش مصرف‌کنندگی را به خانه‌ها وارد کنیم.»

تحقق رویای خانه‌های متصل

در کنار این شروع، گام بزرگ دیگری نیز برای این هدف ماجراجویانه برداشته شد. در اواخر ماه گذشته، Nest- شرکت فعال در زمینه اتوماسیون خانه و متعلق به گوگل- رابط برنامه نویسی جدیدش را برای تجهیزات تعدیل دما و هشدار آتش رونمایی کرد که قبلاً توانایی اتصال با دستگاه‌های دیگر شامل لامپ‌ها و مچ‌بندها را داشت و در اوایل سال جاری، اپل ابزاری برای تلفن‌های هوشمند خود با نام HomeKit ارائه کرد که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا باهم کار کنند. بعد از صحبت‌های بسیار در مورد خانه‌های متصل، این مفهومی که قبلاً بسیار خیالی به‌نظر می‌رسید اکنون به سطح رایج و عادی رسیده است.

Quirky تولید سخت‌افزارهای متصل خود را شروع کرد و با شرکت GE در پاییز گذشته قراردادی برای به‌ثمر رساندن ابداعات دیگر مانند Aros به امضا رساند؛ اما کافمن اظهارداشت که او به‌سرعت دریافته آنها در تلاش برای بازطراحی تمام وسایل خانه فقط توانستند به چندقطبی شدن بازار کمک کنند: «هم‌اکنون نیز برندهای معتبری وجود دارند که کارشان تولید قفل، دربازکن پارکینگ و… است». «ما متوجه شدیم محصولاتی وجود دارند که تنها باید ادغام‌سازی و متصل شوند و سپس کار کنند.»

این تصمیم برای تبدیل وینک به زیرمجموعه از Quirky و نه محصولی تحت‌نام آن، به این دلیل بود که کافمن می‌خواست با مشتریان خود نیز رقابت داشته باشد. درحالی که تیم وینک از تولیدکننده‌ها می‌خواهد تا حتی میلیون‌ها دلار برای ادغام با وینک صرف کنند، تیم Quirky در همان حین سخت‌افزارهای خود را تولید خواهد کرد.

« ما می‌خواهیم محصولاتی را در Quirky تولید کنیم که با همه افراد در این اتاق قابلیت رقابت داشته باشد. من می‌خواهم این توانایی را حفظ کنم.» وینک اکنون در دفتری جداگانه در شهر نیویورک تیم رهبری خود را دارد. «این شرکا نمی‌خواهند مرا ببینند». او می‌افزاید: «آنها مانند این هستند: آیا این فرد می‌خواهد با ما رقابت کند؟ پاسخ این است: احتمال دارد!»

مشخصاً آنها تنها رقبای کافمن نخواهند بود. HomeKit اپل مطمئناً یکی از آنهاست؛ اما کافمن می‌گوید HomeKit فرصتی برای وینک است، نه تهدیدی برای آن. «HomeKit پلتفرمی برای توسعه‌دهندگان است، همانند وینک باعث می‌شود اشیا و وسایل بهتر کار کنند.» او این حرف را با توضیح اینکه وینک می‌تواند وارد محصولات اپل مانند Siri و شناسایی لمسی شود، بیان کرد. همچنین وینک از این نکته که می‌تواند با برخی از دستگاه‌هایی کار کند که با HomeKit هماهنگ نیستند، سود خواهد برد. کافمن، پلتفرم Nest را نیز در همان مسیر می‌بیند. او می‌گوید که تجهیزات Nest شامل دوربین‌های امنیتی که اکنون با خریدن مالکیت Dropcam عرضه می‌کندنیز می‌توانند با وینک کار کنند. او می‌خواهد اپ او با همه‌چیز کار کند. «مردم نمی‌خواهند سیستم‌ها را خریداری کنند. آ‌نها می‌خواهند محصولات را بخرند.» «در اینجاست که رویکرد ما برنده خواهد بود»..

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید