بانکداری الکترونیکی شماره اول

هفت افسانه درباره‌ ان اف سی موبایل که واقعیت ندارد

ان اف سی موبایل
نوشته شده توسط admin

عدم آمادگی جامعه برای ان اف سی

این مسئله تا حدی متناقض به نظر می رسد. از طرفی، تحقیقات بازار نشان می دهند که مشتریان برای پرداخت از طریق موبایل تمایل کمی نشان می دهند. دلیل اصلی آن هم این است که امنیت کمی در این روش پرداخت می بینند. همچنین در مورد گمشدن یا به سرقت رفتن گوشی و عواقب آن وجود دارد. از طرف دیگرکسانی که پرداخت از طریق NFC را امتحان کرده اند عاشق آن شده اند. Gemalto تاکنون با بسیاری از شرکای خود در برنامه های پیلوت NFC همکاری کرده است و به بیش از 90 درصد رضایت مشتری رسیده اند؛ بنابراین مهمترین چالش موسسه های مالی افزایش آگاهی مردم در خصوص امنیت این سیستم است. پرداخت از طریق NFC به اندازه پرداخت از طریق کارت بانکی پلاستیکی امن است؛ بنابراین اگر گوشی فرد گمشده یا به سرقت برود، وی می تواند با بانک یا اپراتور گوشی خود تماس گرفته و خیلی به سرعت گوشی را مسدود کند.

کابوس سرقت یا مفقود شدن

نه اینطور نیست و این فرآیند به نوع توافقنامه کسب وکاری میان طرفین بستگی دارد ولی روال معمول مشابه با سناریوی زیر است: برای مثال اگر گوشی شما که دارای اپلیکیشن NFC است مفقودشده یا به سرقت برود، شما باید با اپراتور گوشی خود تماس گرفته تا آنها از راه دور اپلیکیشن ها را مسدود ساخته و به تمام ارائه دهندگان خدمات اطلاع دهند تا آنها هم اقدامات لازم را انجام دهند که شامل مسدود کردن اپلیکیشن می باشد تا از تراکنش های غیرمجاز جلوگیری شود. شما مجبور نخواهید بود به تمام ارائه دهندگان خدمات یک به یک زنگ بزنید.
سپس اپراتور شبکه یک سیم کارت جدید را برای شما صادر می کند که دارای تمامی خدماتی است که روی سیمکارت قبلی شما قرار داشت.
همچنین مشتریان می توانند به بانک ها یا دیگر ارائه دهندگان خدمات تماس بگیرند که در این حالت این نهادها به اپراتور شبکه اطلاع خواهند داد و سرقت را گزارش می دهند.

کیف پول موبایل جای پول نقد

سخت است که تصور کرد ده سال دیگر بازار چگونه خواهد بود.
پرداخت از طریق موبایل برای تراکنش های باارزش کم طراحی شده است و به عنوان جایگزینی برای پول نقد می باشد که هنوز هم 80 درصد تراکنش ها از طریق آن انجام می شوند.

ان اف سی خیلی هم امن نیست

پرداخت از طریق NFC به اندازه پرداخت از طریق کارت بانکی پلاستیکی امن است. پرداخت سیار NFC از مکانیزم های امنیتی منطقی و فیزیکی مورداستفاده در کارت های بدون مخاطب استفاده کرده و به منظور تطابق با الزامات فعالسازی پس از صدور یک اپلیکیشن پرداخت NFC، لایه های امنیتی بیشتری را اضافه کرده است. این لایه های امنیتی جدید توسط طرح های پرداخت شبکه ای عمده مهیا شده اند.

اپلیکیشن های پرداخت نیازمند تصدیقی هستند که از جانب ویزا یا مستر کارت صادرشده باشد. این اپلیکیشن های پرداخت دانلود شده و روی المان های امنی مانند سیمکارت ها نصب می شوند که باید ازنظر ملاک های متداولی تأیید شوند (درست مانند کارت های بانکی). فرآیند پس از صدور (شامل مکانیزم های امنیتی) نصب و راه اندازی اپلیکیشن های پرداخت از طریق TSM در یک المان امن NFC روی پلتفرم جهانی استانداردسازی شده است و بنابراین در سیستم بانکداری جهانی مورد تأیید هست. درنهایت مدیران قابل اعتماد سرویس ها (TSM) که مسئول مدیریت اپلیکیشن های پرداخت از راه دور هستند، روی دیتاسنترهای امنی میزبانی شده که آنها هم باید مورد تأیید نهادهای خدمات مالی قرار گیرند.

در دسترس نبودن دستگاههای ان اف سی
بخشی از مسئله «اول مرغ بود یا تخم مرغ» با همه گیر شدن دستگاه های NFC حل شده است. حال به پایانه های NFC POS نیاز داریم تا پرداخت های سیار به صورت پایستار برقرار شوند، امری که برای بسیاری از بازیگردانان NFC محرک پولی اصلی می باشد. همچنین لازم است که مجموعه بزرگی از خدمات جذاب NFC به مشتریان عرضه شود، قبل از اینکه عموم مردم استفاده از این فناوری را آغاز کنند.

یک گوشی همه جا قابل استفاده نیست

پیاده سازی پایانه های POS شروع شده است و محرک آن جمع شدن کارت های بدون مخاطب توسط برخی از بانک های معتبر می باشد.

فراگیر شدن دستگاه های NFC باعث افزایش پیاده سازی آن خواهد شد، زیرا که این امر ارزش ارائه شده به تجار را افزایش خواهد داد.
آنها NFC را نه تنها ابزاری برای پرداخت، بلکه روشی برای برقراری ارتباط با مشتریان خود می بینند.

ان اف سی هیچوقت عمومی نخواهد شد

این یک امر عادی است که ورود یک فناوری جدید به بازار طول بکشد زیرا باید بین ذینفعان در مورد استانداردهای مربوطه توافق حاصل شود و فناوریها بر این اساس توسعه یابند.
به علاوه، پیاده سازی خدمات NFC نیازمند ایجاد یک اکوسیستم محلی و مدل های کسب و کاری است که شامل بازیگردانان زیادی ازجمله بانک ها، شرکت های حمل و نقل، اپراتورهای مخابراتی، خرده فروش ها، تجار، تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی و غیره می باشد.
برای این بازیگردانان زمانبر بود تا سازماندهی شوند و همگی آغازگر پیاده سازی دستگاه های NFC و پایانه های نقطه فروش (POS) شوند.

.

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید