شماره چهارم گزارش

ابزارهای مالی اروپایی پیشینه اسلامی دارند

ابزارهای مالی اروپایی
نوشته شده توسط admin

از ترجمه فارسی کتاب «بازارهای سرمایه اسلامی، رویکرد مقایسه‌ای» در دومین روز همایش بانکداری اسلامی در سالن کنفرانس‌های توسن رونمایی شد.

شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین (توسن)، ارائه‌دهنده راهکارهای بانکی و پرداخت، امسال نیز یکی از کتاب‌های مهم حوزه بانکداری را ترجمه و هم‌زمان با هفته بانکداری اسلامی از آن رونمایی کرد.

این کتاب نوشته دکتر عبیدالله عصمت پاشا و دکتر عباس میرآخور است و با مشارکت مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران انتشار یافته‌است.

مهندس علی‌اکبر نامداری، مدیرعامل شرکت توسن، دکتر امید ترابی، قائم‌مقام، مهندس عبدالحمید منصوری، مهندس فردوس باقری و مهندس رشیدی در این مراسم میزبان دکتر عبیدالله عصمت‌پاشا از کشور مالزی بودند. همچنین دکتر عزیز احمدزاده، سرپرست گروه مترجمان به اتفاق بهاره عریانی، یکی از مترجمان این کتاب در کنار خبرنگاران، دیگر حاضران این مراسم بودند.

توسن، کوشا در به‌جا آوردن رسالت اجتماعی خویش

مهندس نامداری در ابتدای این مراسم به حضور مستمر توسن در عرصه انتشار کتب حوزه بانکداری اشاره کرد و گفت: این رسالت اجتماعی شرکت توسن است که با نشر و گسترش مفاهیم بانکداری اسلامی و روند تکنولوژی به توسعه و بسط بانکداری الکترونیکی در جامعه پرداخته و دانش آن را در اختیار مردم و دست اندرکاران آن قرار دهد.

وی ادامه داد: ما این کار را با ترجمه و دعوت از صاحب‌نظران برای حضور در همایش‌های مختلف انجام می‌دهیم. امیدوار هستیم که ثمرات ترجمه این کتاب را در ارتقای بانکداری اسلامی کشورمان شاهد باشیم.

«بازارهای سرمایه اسلامی» از ابزار بانکداری اسلامی می‌گوید

دکتر امید ترابی در مراسم رونمایی از کتاب «بازارهای سرمایه اسلامی» بیان داشت: اهمیت این کتاب و وجه تمایز آن از کتب مشابه این است که در مورد ابزارهایی از بانکداری اسلامی صحبت کرده که پیش از این کمتر در مورد آنها خوانده‌ایم. حسن این کتاب در آن است که ابزارهای استفاده شده در بازارهای مالی و کالا را در عرصه بین‌الملل و در کشورهای اسلامی مرور می‌کند که در ایران چندان پیشرفته نیستند.

این کتاب در حوزه خود، اثری بسیار معتبر است و جنبه دایرةالمعارفی را برای حوزه سرمایه و مالی دارد که در دانشگاه‌های مالی و اقتصادی کشور مالزی تدریس و جزو منابع درسی دانشگاهی محسوب می‌شود. این کتاب حاوی تجربه بین‌المللی در بانکداری اسلامی است و ما می‌توانیم در بانک‌های کشورمان از آن بهره‌مند شویم.

بازگرداندن ابزاری که فراموش کرده‌ایم

پروفسور عبیدالله عصمت پاشا که به‌عنوان یکی از نویسندگان این کتاب در مراسم رونمایی حضور داشت، این کتاب را نتیجه زحمات چندساله خود و پروفسور عباس میرآخور ذکر کرد و با بیان این مطلب که خواننده، نگاه مقایسه‌ای به بازارهای بین‌المللی و اسلامی را با هم در این کتاب خواهدیافت، افزود: هرچند که ما سعی کردیم در تألیف آن، نگاهی بین‌المللی داشته باشیم اما از آنجایی که کشور مالزی بیشترین بازارهای اسلامی را به خود اختصاص داده بنابراین اغلب ناچار بودیم که به مالزی توجه کنیم. 20درصد از بازار مالزی را ابزار این کتاب که مبتنی بر ابزار اسلامی است پوشش می‌دهد.

وی افزود: با یک نگاه تاریخی می‌بینیم که ما یک‌سری ابزار برای بازار در اسلام داشتیم که آنها را به‌دست فراموشی سپردیم اما برفرض در کشوری مثل ایتالیا، روزگاری از مسلمانان مضاربه را آموختند و در رنسانس اقتصادی خود از آن تحت عنوان کامندا استفاده کردند و همین کامندا در آینده تبدیل شده به ابزاری تحت عنوان سرمایه خطرپذیر در کسب‌وکارهای نوپا شد که جایی مثل سیسلیکون‌ولی بر اساس آن شکل گرفت.

ایده اصلی و اساسی را که ما فراموش کرده‌ایم اکنون زیربنای رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته جهان شده است و ما بر آن هستیم که از این محتواها استفاده کرده و به این ابزار بازگردیم.

گفتنی است پیش از این شرکت توسن، کتاب دیگری را از پروفسور میرآخور تحت عنوان «جهانی شدن و نظام مالیه اسلامی» ترجمه و انتشار داده است.

 

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید