سخن سردبیر شماره چهارم

فناوری اطلاعات یک خانواده است

فناوری اطلاعات یک خانواده است
نوشته شده توسط admin

خانواده فناوری اطلاعات، در خود خانواده‌هایی دارد. این را کسانی که در این صنعت استخوانی خردکرده‌اند، می‌دانند. شرکت‌هایی که در سال‌های سخت و دشواری که بر آی‌تی گذشته است، به مدد همین ارتباطات خانوادگی توانسته‌اند دوام بیاورند و از بحران‌ها بگذرند.
اما همان استخوان خردکرده‌ها می‌دانند که شرکت خانوادگی را اداره کردن و به ثمررساندن، خود عبور از هفت‌خوان رستم، که ماندن در این هفت‌خوان است.
تفکیک بین وظایف کار و زندگی نخستین چالش است که همه با آن از دور یا نزدیک آشنا هستند. اگر آن کسب‌وکار پا بگیرد، آن‌وقت تازه مشکلات شروع می‌شود. تقسیم وظایف، استخدام، انتظارات کنترل نشده، بازخوردهای غیرمنتظره، اثرات جانبی غیرقابل‌انتظار و ده‌ها مورد دیگری که کمایش به سراغ کسب‌وکار خانوادگی خواهد آمد.
اما خانواده‌های فناور، به‌خوبی از این گذرگاه‌ها عبور کرده‌اند. گواه آن پرونده ویژه این شماره است که در آن شماری از این کسب‌وکارها معرفی‌شده‌اند. شرکت‌هایی که با سال‌ها کار در آی‌تی ایران، برای خود صاحب‌نام و تجربه هستند و خوشبختانه دیده می‌شود که در همه زمینه‌های آی‌تی فعال هستند، از شبکه و تجارت الکترونیکی گرفته تا امنیت و تجهیزات سخت‌افزاری.
از دیگر سو، چالشی که همه این کسب‌وکارها را تهدید می‌کند، جانشین پروری است. دیر یا زود، مؤسسان به فکر انتقال مدیریت به نسل بعدی و یا به سایر اقوام می‌افتند. اما آیا جانشین مناسب پرورده شده، امکان انتقال مدیریت، سهام یا قدرت مهیاست؟ آیا ساختار مناسب به این منظور وجود دارد، تحکیم خانواده مهم خواهد بود یا تقویت شرکت، اگر کسی از خانواده علاقه‌مند به ادامه دادن این راه نباشد چه باید کرد؟ انتظارات را چگونه باید مدیریت کرد، واکنش‌های مشتریان در مقابل آمدن عضوی دیگر از خانواده چه خواهد بود؟ و ده‌ها مورد دیگر که می‌تواند یک کسب‌وکار را تا مرز تعطیلی بکشاند.
آلوین تافلر، آینده‌پژوه صاحب‌نام در کتاب «به‌سوی تمدن» که به‌نوعی نقد نظریه «موج سوم» خودش است می‌گوید: موج اول که انقلاب کشاورزی بود و هزاران سال طول کشید. موج دوم که تمدن صنعتی بود و از قرن هفدهم شروع شد و سیصد سال طول کشید. موج سوم هم اطلاعات و ارتباطات است که چند دهه است که جریان دارد. اما درگیری اصلی قرن بیست و یکم مقوله‌ای است که بلکه نوعی درگیری عمیق و همه‌جانبه بین تمدن موج سومی با تمدن‌های موج دوم و موج اول خواهد بود و یکی از ارکان این درگیری خانواده است. وی تعاریف جدیدتری از خانواده ارائه می‌دهد و آن را با دانایی محوری و تفاوت در مالکیت درهم می‌آمیزد و نتیجه می‌گیرد:
«انقلاب صنعتی خانواده را از بسیاری از کارکردهایش محروم کرد. اما موج سوم مجدداً اختیار را به خانواده و خانه اعاده می‌کند. اما خانواده‌هایی بسیار متنوع: بعضی هسته‌ای و بعضی گسترده؛ بعضی چند نسلی … بعضی بزرگ و بعضی کوچک یا بدون بچه؛ و بعضی که بچه‌دار شدن را به تأخیر انداخته‌اند.»
دیده‌بان فناوری این گزارش را به‌عنوان فتح بابی در حوزه فناوری اطلاعات و کسب‌وکارهای خانوادگی تقدیم می‌کند که خانواده‌های فناور که روزهای سخت را پشت سر گذاشته‌اند و چشم به روزهای بهتر فناوری اطلاعات دارند.

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید