شماره پنجم فراصنعت فاوا

اينجا بورس آنلاين است

بورس آنلاين
نوشته شده توسط admin

فلسفه وجودی معاملات آنلاین ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان محسوب می‌شود و هر فرآیندی در جهت تکامل بازارهای مالی ابتدا نیاز به فرهنگ‌سازی و بسترسازی لازم دارد.

این فرآیند در بورس ایران با راه‌اندازی معاملات آنلاین در سال ۱۳۸۹ به‌وجود آمد تا کارایی بیشتر در نحوه معاملات را رقم بزند و در سال‌های ۱۳۹۰، ۱۳۹۲، ۱۳۹۳ به همراه برگزاری نمایشگاه سالانه بورس به‌خوبی از طرف کارگزاران محترم به متقاضیان معرفی شده و مورد استقبال بسیاری از فعالان بازار همچنین دانشجویان قرار گرفت.

پس از راه‌اندازی معاملات آنلاین استراتژی‌های معامله‌گران در بازار با شرایط روز تغییراتی داشت و علم تکنیکال از این زمان بیشتر در ایران رواج یافته و گرو‌ه‌های کوچک نوسان‌گیری بیش از گذشته شکل گرفت از این صورت‌های تغییر می‌توان به تغییراتی که در حجم معاملات خرد بورس شکل گرفت، یاد کرد.

سرعت در معاملات آنلاین انگیزه مناسبی برای کسب سود در حداقل زمانی برای نوسان‌گیران به همراه داشت تا علاقه بیشتری به روند سهم‌ها و نقدشوندگی و پارامترهایی که معیار تکنیکالی دارند باشد. کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی فراوانی که طی این چند سال به آموزش این علم پرداختند، خود گواه این مطلب است. رشد شاخص سهام در سال ۱۳۹۲ و منتفع شدن بسیار از سرمایه‌گذاران در این سال در کنار تبلیغات گسترده‌ای که برای جذب سرمایه‌گذاران جدید چه از طرف کارگزاران مختلف برای جذب مشتری چه از طرف دولت جهت خصوصی‌سازی و تشویق به مشارکت عمومی در اقتصاد رقم خورد، تاثیر به‌سزایی در فرآیند ایجاد کدهای معاملاتی جدید داشت. به‌گونه‌ای که گردش حساب روزانه برخی از پایگاه‌های معاملاتی، در هر روز معاملاتی به بیش از یک میلیارد تومان رسید و این در حالی است که در وضعیت کنونی بسیاری از پایگاه‌های معاملاتی، گردش ماهانه یک میلیارد تومانی نیز ندارند.

با اجرای سیاست‌های انقباضی از طرف دولت و خروج نقدینگی پارامترهای تکنیکال بیش از پیش جهت کسب سود در بازه زمانی کوتاه‌مدت اهمیت یافتند و افراد بیشتری به این سمت گرایش پیدا کردند. اما سرمایه‌های متوسط نیز با وضعیت رکود حاکم بر کشور علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت نشان دادند. دلایل آن نیز در بازار مشهود است چراکه بسیاری از گروه‌ها از جمله گروه بانکی – خودرویی و حمل ونقل و … در یک سال الی دو سال گذشته بالغ بر ۱۵۰ درصد نوسان قیمت در چرخه‌های ۳۰ درصد الی ۵۰ درصدی را تجربه کردند اما امروز در مقام مقایسه با دو سال گذشته اغلب سهم‌های این گروه‌ها با قیمت‌های پایین‌تری درحال معامله بوده و سهام‌داران بلندمدتی که صرفا در نقش سهام‌دار ظاهر شده‌اند، زیان‌های بسیاری را متحمل شده‌اند.

با گسترش معاملات آنلاین طیف سرمایه‌گذاران فاقد تجربه کافی نیز در بورس افزایش یافت که در مقاطع اعلام اخبارمرتبط با سیاست‌های خارجه کشور بسیار مستعد هیجانات بوده و نوسانات بسیار تندی را رقم زدند. حال اینکه با ارزیابی معاملات بورس و فرابورس که دسترسی بر معاملات بر خط را دارا هستند، در مقام مقایسه با بازار معاملات توافقی به این مطلب خواهیم رسید که نوسانات در بازار توافقی به مراتب محدودتر و سنجیدهتر بودهاست چرا که در بازار توافقی معاملات آنلاین توسط کاربران صورت نمی‌گیرد و هیجانات آنی تاثیر بسیار محدودتری دارد. این در حالی است که بازار توافقی فاقد دامنه نوسان بوده و به طور معمول انتظار نوسانات در آن به مراتب بیش از معاملات بورس یا فرابورسی است که دارای دامنه نوسان هستند.

در شرایط موجود با رسوب هر چه بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حقوقی‌های عمده و فعالان بازار در سهام ،همچنین خروج پول در کنار کاهش ارزش عمده سهام شرکت‌ها، بازیگرانی در بازار وجود دارند که از ابزارهای تکنیکالی به خوبی استفاده کرده و مسیر حرکتی سهم‌ها را با تزریق نقدینگی جهت جابه‌جایی برای دید عموم هموارتر می‌کنند. این مقوله در بازاری که حجم و ارزش معاملات هر روز آن در حال کاهش است خطری جدی قلمداد می‌شود چراکه امکان ایجاد ظاهری گمراه کننده بر خلاف دانسته‌های معمول تکنیکال فراوان هست و خریداران آنلاین نادانسته در سهمی ورود می‌کنند که در یک چرخه معیوب امکان متضرر شدن در آن به مراتب بیش از کسب منفعت خواهد بود.

از نظر روانشناسی و ذهنیتی، معامله‌گرانی که سابقه حضور آنها در بورس به بیش از دو سال تجاوز نمی‌کند، امکان برخورد هیجانی و احساسی درزمان اعلام اخبار مهم را به مراتب بیش از سایرین داشته و اگر به‌طور مستقیم در معاملات آنلاین حضور نداشته یا توان صبر بیشتری را دارا بودند امکان تغییر در تصمیم آنها افزایش پیدا می‌کرد، از سوی دیگر آگاهی از این مطلب دقیقا در طرف مقابل باعث سودجویی برخی افراد می‌شود که با علم به آن تلاش در بهره‌گیری از این اشتباه معمول معامله‌گران بر خط به نفع خود دارند.

استفاده از فضای مجازی در بازنشر تحلیل‌های تکنیکال نکات مثبت و منفی خود را دارا است. در حال حاضر این‌گونه تحلیل‌های قارچ‌گونه در فضای مجازی تکثیر شده و آن را تا مرز بی‌ارزش شدن پیشبردهاست که از نقاط ضعف عمده آن به‌شمار می‌رود چراکه اثربخشی آن رو به کاهش است. به‌عنوان مثال، تصور کنید بنا باشد سهمی مانند X در قیمت ۱۰۰ تومان به خط روند بلندمدتی خود برخورد کند و انتظار واکنش و برگشت قیمتی از سمت خریداران وجود دارد. حال آنکه چنین تحلیلی که قیمت مقطوعی را اعلام می‌کند و دست‌به‌دست در گروه‌های مجازی تکثیر شده قبل از برخورد به قیمت اعلام شده با هیجان خرید همراه شود، این اتفاق که با عدم ورود نقدینگی کافی به سهم توام باشد در زمان رشد نیز از کارایی کافی برخوردار نبوده و سیکل معیوبی را خواهد ساخت که هر بار ضعیف‌تر از گذشته خواهد شد و نوسانات کمتر از حد انتظار ایجاد خواهد کرد در چنین شرایطی جذابیتی که قیمت ۱۰۰ تومان برای سرمایه‌گذاران درشت‌تر ایجاد می‌کرد، در قیمت ۱۱۰ تومان ایجاد نخواهد کرد چراکه نوسان مورد انتظار سرمایه‌گذار بزرگ‌تر جهت ورود و خروج مناسب فراهم نمی‌شود و اتفاقی که رخ می‌دهد، این است که آن سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر دیگر تمایلی برای ورود به آن سهم حتی در قیمت مدنظر قبلی نیز از خود نشان نمی‌دهند.

این موضوع بیش از پیش در بازار رکودی و اصلاحی تاثیر منفی خواهد داشت اما در بازار صعودی مشابه سال ۱۳۹۲ می‌تواند جذابیت بسیار ایجاد کند و نقش مهمی در جهت جذب سرمایه‌های جدید خواهد داشت. زیرا فراگیری آن در دید عموم ساده‌تر و سریع‌تر عملیاتی می‌شود و اطلاع‌رسانی این موضوع در کنار فرهنگ‌سازی لازم برای تازه واردان به استحکام و قوام بازار سرمایه کمک شایانی خواهد کرد که امیدواریم در آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید