آینده نزدیک شماره چهارم

فناوری های پوشیدنی ما را به کجا خواهد برد؟

فناوری های پوشیدنی
نوشته شده توسط admin

از نظر بسیاری، نسل اول فناوری‌های پوشیدنی پایین‌تر از سطح انتظار ظاهر شدند. بالا بودن قیمت پایه، طراحی ضعیف و کم‌دقت بودن از جمله دلایلی بودند که محبوبیت این دستگاه‌ها را پایین آورد. بنابراین عجیب هم نبود که شاهد 30 درصد پس فرستادن محصولات و میزان بالایی از عدم استفاده، بودیم.

شرکت‌های تولیدکننده متوجه شدند که سروسامان دادن به این پوشیدنی‌ها، کاری پرزحمت خواهد بود. برای این‌که این تجهیزات مفید، قابل کاربری و موردپسند مردم واقع شود، ما شاهد پیشرفت‌های زیر در فناوری‌های پوشیدنی خواهیم بود که از سال 2015 و بعدازآن وارد بازار خواهند شد.

نامرئی بودن. قانون مور بیان می‌کند که هرچقدر اجزا کوچک‌تر می‌شوند، محصولات بهینه‌تر و قدرتمندتر می‌شوند. به‌عبارتی‌دیگر، این پوشیدنی‌های امروزی همانند رادیویی بزرگ روی مچتان است. بین پارچه‌های هادی یا لباس‌های هوشمند دارای حسگر، پوشیدنی‌ها طوری قرارگرفته و با طرح آن ادغام می‌شوند که ما به‌سختی بتوانیم آن‌ها را از همدیگر تشخیص دهیم.

پوشیدنی‌های آینده حتی می‌توانند با افزودن نواری نازک داخل جواهرآلات شما که برای اندازه‌گیری داده‌های بیومتریک، سطح تحرک به کار می‌رود و حتی به شما تذکر می‌دهد که مدت زیادی است که در حال تایپ پشت کیبوردتان هستید، پنهانی‌تر باشند.

شخصی‌سازی‌شده. از حلقه ازدواج گرفته تا «اینویزالین»، هر شی‌ای که بر روی بدن پوشیده می‌شود، وسیله شخصی به حساب خواهد آمد. به‌جز موارد خاصی نظیر وسیله کمکی شنوایی، به‌ندرت می‌توان وسیله‌ای شخصی یافت که به‌قدری موردعلاقه فرد باشد که همواره از آن استفاده کند.

پوشیدنی‌ها جزوی از مجموعه زیورآلات هستند، و باید آن‌ها را هم به‌عنوان قطعه‌ای از دنیای فناوری و هم برای زیبایی و مد در نظر گرفت.

بهینه. اشکال جایگزین انرژی برای به کار انداختن این تجهیزات پوشیدنی، در حال رشد هستند. در دسامبر 2014 تامی هیلفیگر برای شارژ کردن دستگاه‌ها، لباس‌هایی با سلول‌های خورشیدی را معرفی کرد. حال‌آنکه استفاده این‌گونه از انرژی برق برای رسیدن به ثبات اقتصادی باید پیشرفت‌های زیادی را پشت سر بگذارد، اما زودتر ازآنچه فکرش را بکنید آن‌ها را روی مچ خود خواهید یافت.

دقت. از معدل درسی کودکتان گرفته تا نمایه BMI خودتان، فرهنگ ما هرروز بیشتر از قبل عدد محور می‌شود. تخمین تعداد قدم‌ها در هنگام پیاده‌روی دیگر برای افرادی که داده‌های دقیق‌تری از دستگاه‌های خود ازجمله این پوشیدنی‌ها انتظار دارند، کافی نخواهد بود.

ما هنوز باید به مرحله‌ای برسیم که استانداردهای صنعتی شروع به تهیه دستورالعمل‌های تولید نموده و نماینده مصرف‌کننده باشد. من پیش‌بینی می‌کنم که هیئت‌هایی به نمایندگی تشکیل شوند تا دستگاه‌ها را ارزیابی کرده و درصدی از دقت در داده‌ها را تضمین کنند.   بر مبنای اجازه دسترسی باشد. تولیدکنندگان، چشم خود را به ایده تبلیغات پوشیدنی‌ها در هر ساعت از روز دوخته‌اند. با کاهش درآمد حاصل از تبلیغات از تلویزیون و روزنامه، تجهیزات نسل بعدی فرصت جدیدی را برای برندها فراهم می‌کنند تا مردم را هدف تبلیغات خود قرار دهند.

مصرف‌کنندگان مشتاق تنظیمات دسترسی خاصی را طلب خواهند کرد تا ساختار چه کسی، چه چیزی، کجا و کِی بتواند حواسشان را پرت کند. همچنین، افراد باید نقش فعالی در داده‌های تولیدشده از طرف بدن خود را داشته باشند. بهینه‌ترین حالت برای پوشیدنی‌ها، آگاه بودن مشتریان از تنظیمات حریم شخصی این دستگاه‌ها خواهد بود.

هوشمندی. در کتاب «او» اسپایک جونز، سامانتا روش کار کردن خود را این‌گونه توضیح می‌دهد: «غریزه… چیزی را که از من، من می‌سازد توانایی رشد من از راه تجارب شخصی‌ام است. اساساً، در هر لحظه من نیز تغییر می‌کنم، درست مانند تو.»

حتی Furbis در سال 1998 می‌توانست چیزهای جدید بیاموزد، پس چرا ردیاب‌های فعالیت 150 دلاری نمی‌توانند فعالیت‌های جدیدی مانند پرش با طناب یا پرتاب وزنه را یاد بگیرند؟ علائق افراد تغییر می‌کند. تجهیزات پوشیدنی آن‌ها نیز بایستی بتواند رشد کند و چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

چندنقطه‌ای بودن. زمانی خواهد رسید که صحبت در مورد پوشیدنی‌ها به‌صورت یک وسیله منفرد به مجموعه‌ای از سنسورها در سرتاسر بدن تبدیل خواهد شد. هم‌اکنون هم افراد زیادی از یک ردیاب فعالیتی استفاده می‌کنند و گوشی هوشمند را نیز در کیف خود قرار می‌دهند؛ هر دوی این تجهیزات داده‌های حرکتی را از طریق شتاب سنج و ژیروسکوپ داخلی جمع‌آوری می‌کنند. مهندسان بر روی راه‌های مختلف معنی بخشیدن به داده‌های به‌دست‌آمده از چندین حس‌گر مختلف هستند تا به فرد تصویری کلی از اینکه بدن او چگونه در حال حرکت است، بدهد.

بی‌نقص بودن. من برای دیدن اینکه خانه‌های متصل چگونه با پوشیدنی‌ها کنار هم خواهند آمد و کارها بدون حتی فشار دادن یک دکمه پیش خواهد رفت، هیجان‌زده هستم. در حال عبور از اتاق نشیمن، حسگری در پوشیدنی مچی‌تان متوجه بالا بودن دمای داخلی بدنتان نسبت به محیط شده و با ترموستات Nest ارتباط برقرار می‌کند تا کولر اتاق شروع به کار کند. همچنین این پوشیدنی دارای حسگری است که می‌تواند کم‌آبی بدن شما را متوجه شود، بنابراین با فعال کردن یخچال هوشمندتان، با وارد شدن شما به آشپزخانه و قرار دادن سبزی‌هایی که خریده‌اید در جای مناسب، یخچال یک لیوان آب برای شما می‌ریزد.

بااینکه هنوز زود است تا قالب و شکل خاص یا ویژگی‌های به خصوصی را پیش‌بینی کرد، فناوری‌های پوشیدنی یکی از هیجان‌انگیزترین زمینه‌های تحقیقاتی را ارائه می‌کنند. هیچ‌گاه رایانه‌ها تا این‌قدر کوچک نبوده‌اند که بتوان آن‌ها را به‌راحتی و هر زمان پوشید، و فرصت‌هایی بدیع را برای پیشرفت‌های پزشکی و البته متأسفانه با مزاحمت بخش بازار ارائه کنند.

نسخه PDF اینفوگرافی با موضوع «فناوری های پوشیدنی شگفتی بعدی چیست؟» از لینک فایل ضمیمه  قابل دریافت است.

دانلود فایل ضمیمه

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید