شماره پنجم فراصنعت فاوا

تدان و کدال در مسير بهبود بورس

تدان و کدال
نوشته شده توسط admin

معامله در بازارهای مجازی همواره مستلزم بهره‌گیری از نرم‌افزارهای آنلاین است و این حوزه نیز به سبب تنوع داده‌ها بستری مناسب برای طراحی نرم‌افزارهایی با کارایی مختلف است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در بازار بورس روزانه محتوای قابل‌توجهی در خصوص معاملات روز تولید می‌شود که شامل حجم هر معامله قیمت معامله، زمان و… است که دسته‌بندی و ایجاد بستر بررسی این داده‌ها توسط نرم‌افزارهای آنلاین مختلفی انجام می‌گیرد. این نرم‌افزارهای تحت عنوان تابلو معاملات نمایش داده می‌شود، سازمان بورس نیز برای تسهیل دسترسی به اطلاعات تابلو معاملات وب‌سایت tsetmc.com؛ (Tehran Securities Exchange Technology Management Co) را با امکانات متنوع رایگان در اختیار اهالی بازار قرار داده است. گردآوری این اطلاعات در کنار رفع نیازهای اولیه کاربران بازار بورس امکان درآمدزایی را نیز فراهم می‌کند که در حال حاضر بسته‌های مختلف (web services) توسط این وب‌سایت مرجع برای بهره‌گیری در کارهای مختلف ازجمله نرم‌افزارهای تحلیلی تکنیکال و وب‌سایت‌های پردازش اطلاعات مالی به فروش می‌رسد که در مقایسه با امکانات ارائه‌شده در بورس‌های پیشرو جهان محصولاتی کم‌تنوع هستند و امکان گسترش بازار فروش این بسته‌های اطلاعات پیش روی این وب‌سایت قرار دارد.

بازار بورس با توجه به وابستگی به عوامل مختلف ازجمله اطلاعات مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده، وب‌سایت codal.ir (سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران) را برای انتشار گزارش‌های مالی، اطلاع‌رسانی‌های عمومی و سایر اطلاعات تأثیرگذار بر شرکت ایجاد کرده است. به‌لحاظ ساختاری وب‌سایت کدال سامان‌های برای بارگذاری اطلاعات است که توسط ناشران (شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس) در این وب‌سایت به رؤیت عموم می‌رسد، در کنار ایجاد بستر بارگیری و بارگذاری اطلاعات امکان نمایش رایگان اطلاعات مالی تحت فرمت استاندارد گزارش‌های مالی را دارد که تا حدودی منطبق بر نیاز کاربران است. تمامی داده‌های موجود در کدال نیز تحت عنوان بسته‌های متنوعی (web services) به فروش می‌رسد.

پیرو توضیحات ارائه‌شده سامانه کدال تنها مرجع رسمی اطلاعات منتشره از سوی شرکت‌هاست. به همین دلیل در حوزه بورس بعد از تابلو معاملات بیشترین بازدید روزانه را در میان کاربران دارد که این موضوع نشان از اهمیت این وب‌سایت دارد، به همین دلیل قابلیت‌های این وب‌سایت در برخی حوزه‌ها نیاز به رشد شاخص‌های بهره‌وری دارد که به برخی از این موارد می‌پردازیم.

قابلیت دسترسی با رایانه، تلفن همراه و سایر ابزارهای مورداستفاده کاربران از مهم‌ترین شاخصه‌های وب‌سایتی در شرایط سامانه کدال است. سامانه کدال تا حد قابل ملاحظه‌ای از تمامی ابزارهای مورداستفاده کاربران پشتیبانی می‌کند اما با توجه به تنوع بالای مدل‌ها در کالای دیجیتال در برخی از سیستم‌ها به‌خصوص تبلت‌ها و تلفن همراه‌های قدیمی با مشکل مواجه است.

سهولت دسترسی با اینترنت‌های کم‌سرعت و اینترنت‌های همراه را داشته باشد که سامانه کدال از این لحاظ پاسخ‌گویی مطلوبی ندارد و عموماً بارگذاری صفحه به‌کندی صورت می‌گیرد، بهبود این موضوع به لحاظ تأثیرگذاری لحظه‌ای اطلاعات منتشره بر قیمت سهام قابل‌توجه است. از طرفی به علت تنوع سهام کاربران اغلب در صفحات مختلف جابه‌جا می‌شوند که کندی بارگذاری صفحات شرایط مطلوب کاربران نیست.

اربرپسند بودن به لحاظ مراجعات مکرر کاربران از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. طراحی ساده و کاربردمحور در خصوص این نوع وب‌سایت‌ها از شاخصه‌های موردتوجه هستند منجر به‌راحتی کاربر در فضای وب سایت می‌شوند، وب سایت کدال چندی پیش نسخه جدید سایت خود را مورد بهره‌برداری قرار داد که نسبت به نسخه پیشین به‌لحاظ ترکیب رنگ تغییرات جالب‌توجهی کرده بود. اما همچنان موارد زیادی از گرافیک سنتی ازجمله نمایش اطلاعات در قالب لیست در نسخه جدید وجود دارد، ساختارهای گرافیکی جدید و روش‌ها نمایش متنوع محتوی در حالت شبکه‌ای به جای لیست، استفاده از اندازه بزرگ‌تر در کلمات و استفاده از آیکون‌های بزرگ‌تر و واضح‌تر به‌راحتی بیشتر کاربران در محیط سایت کمک می‌کند.

قابلیت جستجو نیز برحسب تنوع ناشران اطلاعیه و… از اهمیت بالایی برخوردار است که موتور جست‌وجوگر سامانه کدال تا حد قابل‌توجهی با نیازها هم‌پوشانی دارد اما نمایش درگاه جستجو در صفحه‌ای مجزا صورت می‌گیرد درصورتی‌که جهت سهولت بیشتر دسترسی به پنل جستجو در تمامی صفحات به استفاده بهتر از این ابزار کمک می‌کند. از طرفی نداشتن سابقه جستجو از نواقص صفحه جستجوی این وب‌سایت است.

خروج از دسترسی با توجه به جایگاه این وب سایت در حوزه بازار سرمایه موضوعی مهم است، سامانه کدال به سبب مراجعات مکرر در ساعات معاملات با پراکندگی بالایی برای لحظاتی به‌شدت کند شده یا از دسترس خارج می‌شود که این عدم دسترسی با در نظر گرفتن اینکه کدال تنها مرجع رسمی ناشران است ایرادی مهم است.

سامانه کدال درمجموع تمامی نقدهای وارده جزو وب سایت‌های برتر در حوزه خدمات آنلاین است و هم‌اکنون سطح قابل‌ملاحظه‌ای از نیازهای فعالان بازار سرمایه را برآورده می‌کند و با در نظر داشتن افق‌های پیش رو، این وب سایت قابلیت بالایی در گسترش خدمات و افزایش کیفیت خدمات دارد. سامانه کدال در کنار ارائه اطلاعات خام با ایجاد سامانه تدان وارد مرحله جدید از خدمات حوزه بازار سرمایه یعنی تحلیل داده‌ها شد.

تدان
گزارش‌های منتشره در سامانه کدال اغلب گزارش‌های مالی هستند که در قالب استانداردهای حسابداری تهیه شده‌اند، به‌همین دلیل بررسی و ارزیابی این گزارش‌ها برای اغلب فعالان بازار سرمایه به‌علت عدم آشنایی با زبان حسابداری امکان‌پذیر نیست، در طرف دیگر در حوزه بازار سرمایه شرکت‌هایی تحت نظارت سازمان بورس به‌عنوان مشاور فعال هستند که ‌تخصص این مجموعه‌ها، بررسی و ارزیابی گزارش‌هاست، حال در سامانه تدان بستری فراهم‌شده تا شرکت‌های مشاوره به‌منظور تسهیل ارزیابی، یادداشت‌های تحلیلی را در سامانه تدان منتشر کنند.

سامانه تدان در عین استقلال نرم‌افزاری نمایه‌ای از سامانه کدال را درون خود جای داده است. در این سامانه مشاوران مورد تأیید، حساب کاربری دارند و می‌توانند محتوای تولیدی خود را در خصوص گزارش‌های مستقل بر روی گزارش‌های منتشره تگ کنند.

ایجاد سامانه تدان به سبب گسترش سریع بازار بورس امری مهم تلقی می‌شد که سازمان بورس در نسخه اول توانست بخش قابل‌توجهی از نیازهای این مهم را رفع کند. مشابه دو وب‌سایت تابلو معاملات و سامانه کدال تدان نیز افق‌های روشنی پیش رو دارد و می‌تواند خدمات زیادی را به کاربران ارائه دهد.

دسته‌بندی داده‌های روزانه، ایجاد بستر آنالیز، ابزارهای نرم‌افزاری نوین برای رصد بازار و… فرصتی استثنایی برای صنعت نرم‌افزار کشور است تا با فعالیت در این حوزه بازار سرمایه که بازاری تقریباً نوپاست و امکان فعالیت نرم‌افزاری گسترده‌ای را به‌وجود آورده است، در بسیاری از کشورها مشابه‌سازی سامانه‌های مورداستفاده در بازارهای مختلف محل مناسبی برای سرمایه‌گذاران حوزه نرم‌افزار است. در حال حاضر نیز بورس ایران ظرفیت‌های بالایی برای گسترش در حوزه نرم‌افزارهای تخصصی تحت وب دارد و به سبب فاصله زیاد امکانات دست‌یافتنی در مقایسه با امکانات موجود اغلب محصولات جدید با استقبال گرم اهالی بازار روبه‌رو می‌شود. امید است با سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در حوزه نرم‌افزار بازار سرمایه ایده‌های نو خلاقانه راه خود را به این بازار باز کنند.

 

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید