بانکداری الکترونیکی شماره هشتم و نهم

بيت کوين؛ چيزي بيشتر از يک پول الکترونيکي است

نوشته شده توسط admin

فناوری پشت پرده‌ بیت‌کوین چگونه می‌تواند دنیا را تغییر دهد

بيت‌کوين؛ چيزي بيشتر از يک پول الکترونيکي است

فناوري پشت بيت‌کوين به افرادي که به همديگر اعتماد ندارند يا همديگر را نمي‌شناسند کمک مي‌کند تا دفتر حساب ايجاد کنند. اين امر نشان‌دهنده چيزي بيش از يک واحد پول الکترونيکي است.

بنيان رمزنگاري بيت‌کوين که «زنجيره بلوکي» نام دارد، کاربردي فراتر از پول نقد و ارز دارد. در واقع روشي به افرادي ارائه مي‌کند که همديگر را نمي‌شناسند يا به هم اعتماد نمي‌کنند تا بتوانند سوابقي از دارايي‌هاي هم داشته باشند که مورد تأييد همه‌طرف‌هاست. اين روشي براي ايجاد و حفظ اعتماد است.

به همين دليل سياستمداراني که قصد داشتند انجمن دارايي‌هاي هندوراس را پاک‌سازي کنند از شرکت دانش‌بنيان آمريکايي «فکتوم» خواستند تا نمونه‌اي از ثبت دارايي‌ها را بر‌مبناي زنجيره‌هاي بلوکي براي آنها ايجاد کنند. ابراز علاقه به اين ايده در يونان که سيستم ثبت املاک درستي ندارد و تنها 7درصد اراضي به‌طور مناسبي نقشه‌بندي شده‌اند نيز شنيده شده است.

ماهنامه دیده‌بان فناوری در شماره هشتم و نهم در بخش بانکداری الکترونیکی خود اقدام به ترجمه و انتشار مقاله ای در خصوص فناوری پشت پرده بیت کویین داشته است که نسخه PDF این مقاله از فایل ضمیمه  قابل دریافت است.

دانلود فایل ضمیمه

 

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید